JAK VYBRAT MATRACI

Jste na vážkách s tím jak vybrat matraci, která vám dopřeje ničím nerušený a zdravý spánek? Pak jste na správném místě. V tomto článku jsme pro vás připravili šestibodového průvodce výběrem matrace, který vás provede všemi podstatnými aspekty krok po kroku. Jedná se o trochu delší čtení (ostatně jedná se dosti důležitou věc) a tak je celý článek rozdělen do několika sekcí. Pokud chcete na některou z nich přeskočit přímo, stačí kliknout na příslušný nadpis v rámci následujícího výčtu. Doporučujeme však přečíst si článek celý. Na konci pak naleznete stručné shrnutí.

 1. Životnost
 2. Materiál
 3. Tuhost
 4. Pozice spánku
 5. Rozpočet
 6. Tělesná hmotnost a rozměry
 7. Shrnutí článku Jak vybrat matraci

ŽIVOTNOST

Doba po jakou je matrace schopna plnit plnohodnotně svůj účel hraje bezesporu důležitou roli ve chvíli, kdy zvažujeme nákup nové. Obecné pravidlo říká, že orientační životnost činí v průměru 8 let. Jde však samozřejmě o čistě hrubý předpoklad, který nelze aplikovat na každý druh a typ. Jsou i takové, které bez větších problémů přesáhnou tuto životnost o polovinu. Nezbytným předpokladem toho všeho je nicméně prostý fakt, že spíte na matraci, která vám vyhovuje. Pakliže spíte neklidně, něco vás tlačí, nejste po vyspání odpočinutí či pociťujete nějaký druh bolesti, může to být nevyhovující matrací. V takovém případě je jedno, jak stará je. Nastal čas na její výměnu, a to nejlépe za vhodný kus.

Průměrná životnost matrace v letech

Průměrná životnost dle typu

MATERIÁL

Materiál, respektive kombinace materiálu z jakých je matrace vyrobena hraje naprosto zásadní roli při výběru, neboť každý z nás má v různých aspektech trochu jiné požadavky. Z řady různých typů proto může být trochu těžké vybírat. Není se však čeho bát. Na následujících řádcích jsou zmíněny a popsány všechny nejdůležitější typy, a to včetně specifikace vhodnosti v rámci různých požadavků osoby, která na ní má spát. Zevrubnější informace na toto téma pak naleznete v sekci Druhy a typy matrací.

SENDVIČOVÉ

Sendvičové matrace jsou sestaveny ze dvou a více vrstev, které tvoří různé materiály (latex, paměťová pěna a tak podobně). Smyslem této konstrukce je kombinování kladných stránek různých materiálů a s tím spojené vzájemné eliminování jejich slabin.

Pro koho je vhodná: Pro ty, kteří chtějí získat to nejlepší v rámci všech myslitelných aspektů. Obecně je lze označit za velmi pohodlné s dobrým pružením, podporou těla a chladivým efektem. V zásadě se jedná velmi dobou volbu pro valnou většinu lidí.

Příklad: Panmatraci Super Mix, Dormeo iMemory Silver, Ecomatrace Paris

Ukázka sendvičové matrace

Ukázka: 4 cm latexu + 4 centimetry paměťové pěny + 10 cm podpůrné pěny

LATEXOVÉ

Jsou vyrobeny zcela výhradně z latexové pěny. Ta se vyznačuje především svou pohodlností a dobrými ochlazujícími schopnostmi.

Pro koho je vhodná: Bude vyhovovat především těm, kteří hledají výbornou pružnost, oporu a schopnost chladit. Nesmíme pak opomenout, že se jedná o skvělou volbu pro ty, kteří hledají pěnový typ, avšak nestojí o ono pověstné „obětí“, které je tolik typické hlavně pro matrace z paměťové pěny.

Příklad: Dřevočal Lucie, Panmatraci Bio Exclusive, MPO Latex Comfort

Ukázka latexové matrace

Ukázka: 10 centimetrů latexové pěny + 15 centimetrů podpůrné pěny

Z PAMĚŤOVÉ PĚNY

Matrace z paměťové pěny jsou známé pro svou výbornou oporu těla, minimální možný pocit tlaku v jakémkoliv svém místě a skvělé obepínání kontur těla. V minulosti se však značným způsobem potýkaly s vytvářením nežádoucího pocitu hřejivosti. V dnešní době již však existují nové generace, které tímto neduhem netrpí a přinejmenším je lze v tomto ohledu označit za průměrné. Z obecného hlediska doporučujeme dávat si pozor na kvalitu tohoto typu pěny, neboť je na trhu skutečně široké spektrum produktů z něj vyrobených a jejich kvalita se může naprosto zásadně lišit.

Pro koho je vhodná: Hlavně pro ty, kteří hledají matraci s kvalitní oporou a maximální možnou schopností přizpůsobit svůj tvar křivkám lidského těla.

Příklad: Dormeo Fresh, MPO Memory Comfort, Dřevočal Ronda

Ukázka matrace z paměťové pěny

Ukázka: 15 centimetrů paměťové pěny + 12 centimetrů podpůrné pěny

PRUŽINOVÉ

Klasický a historicky nejrozšířenější typ matrace. Je složena z jedné a více vrstev zpravidla ocelových pružin. Jednoduché pravidlo říká, že čím větší je počet pružin, tím je propracovanější a tudíž i kvalitnější. Vyznačuje se vysokým pohodlím a dobrou podporou těla.

Pro koho je vhodná: Ocení ji zvláště osoby, které jsou zvyklé na tradiční pocit při ležení s dobrým pružením a podporou těla.

Příklad: Dřevočal Irma, Dormeo Fresh Prima, Ecomatrace Neptun

Ukázka pružinové matrace

Ukázka: 10 centimetrů taštičkových pružin + 20 cm podpůrných pružin

TUHOST

Tuhost je to, jak měkká, respektive tvrdá matrace je. Když lidé přemýšlí nad tím jak vybrat matraci, jedná se o jeden z nejdůležitějších faktorů, a to je bezesporu správně. Realita je bohužel taková, že v kontextu subjektivního posuzování každého z nás, nemusí být popis toho, co je ještě měkké a co už tvrdé vždy plnohodnotně vypovídající. Jde zkrátka o to, že matrace, která bude pro jednoho tvrdá, bude pro druhého tak akorát a naopak. V potaz je navíc nutné brát i tělesný typ, váhu, výšku a podobně.

Než budeme pokračovat dále, musíme ještě uvést na pravou míru význam termínů podpora a tuhost. Termín dobrá podpora, či opora, chcete-li, znamená, že konstrukce matrace zajistí, aby byla vaše páteř ve správné pozici a vy tak neměli problémy se zády. Dobrou oporu a naopak mohou poskytovat jak měkké, tak tvrdé typy. Jedná se tedy o jejich faktickou kvalitu a poctivost zpracování. Tuhost pak označuje již zmiňovanou měkkost, potažmo tvrdost, které jde ruku v ruce s individuálním pocitem pohodlí.

ROZDĚLENÍ TUHOSTÍ

Klasifikace tuhostí bohužel není nijak lokálně ani mezinárodně standardizována a tak může být trochu potíž v orientaci ve značení. Například ve Spojených státech amerických využívají nejčastěji desetistupňovou škálu. U nás se lze zpravidla se setkat se škálou pětistupňovou (není však výjimkou narazit na čtyřstupňovou).

Zde je specifikace jednotlivých tuhostí na pětistupňové škále:

 1. Tuhost 1 – Velmi měkká: Tento typ je až tak měkký, že není dle zdravotních definic pro průměrného člověka vhodný k užívání, a to obzvláště k tomu dlouhodobému. Fakticky však nelze její vhodnost do jisté míry vyloučit u osob s extrémně nízkou tělesnou hmotností.
 2. Tuhost 2 – Měkká: Oblíbená je hlavně u žen a dětí. Z obecného hlediska ji lze doporučit jen osobám s nižší relativní váhou. Muži a lidé, kteří váží více, by se ji měli spíše vyhnout, a to i z důvodu kratší životnosti při nadměrném zatížení.
 3. Tuhost 3 – Střední tuhost: Svým způsobem se jedná o nejžádanější typ. Není ani příliš měkká, ani příliš tvrdá. Prostě takový průměr. Oblíbená je především u mužů, kteří by si ani měkčí typ kupovat obecně neměli.
 4. Tuhost 4 – Tvrdá: Není už tolik poddajná a odpor při ležení je znát. To však ocení hlavně hlavně velcí a dobře stavění muži a ti, kteří mají nadprůměrnou tělesnou hmotnost.
 5. Tuhost 5 – Velmi tvrdá: Skutečně tvrdý typ, který se vyznačuje velkou neochotou přizpůsobovat se tlaku. Navzdory tomu je ideální pro osoby, které mají vysokou tělesnou váhu (velcí lidé, osoby s výraznou nadváhou a podobně).

ZÁVĚREM K TUHOSTI

V tomto ohledu je posuzování matrace s větší části subjektivní. Tuhost 5 a obzvláště pak tuhost 1 by měli vyhledávat především lidé se specifickou stavbou těla a výraznou odchylkou své tělesné hmotnosti od průměru. Tuhosti 2, 3 a 4 mohou být dobrou volbou prakticky pro kohokoliv. Ženám a dětem budou vyhovovat hlavně stupně 2 a 3, mužům pak především stupně 3 a 4.

POZICE VE SPÁNKU

Někdo spí na boku, někdo na zádech, jiný zase na břichu. Kdekdo pak od každého trochu. Každý má zkrátka to své a tomu by měl odpovídat i typ matrace, respektive její tuhost, o které jsme psali o něco výše. Tento fakt je velmi opomíjeným faktorem při výběru a tudíž se jedná o relativně zásadní chybu. Každá z pozic má totiž svá specifika a do jisté míry bychom se podle ní měli řídit, když matraci vybíráme (v jistých mezích pochopitelně).

SPANÍ NA BOKU

Osoby, které spí na boku, jen zřídkakdy zůstávají ve zcela totožné pozici během celé noci. Někdy mají natažené obě nohy, jindy mají jednu z nich pokrčenou, nebo mají pokrčené obě. Vzhledem k těmto změnám a celkem výrazné profilaci lidského těla z boku se doporučuje volit měkkou až středně tuhou matraci. Dobrá podpora a schopnost skvěle se přizpůsobit konturám lidského těla, které jsou pro měkčí typy typické, jsou pro tuto pozici naprosto zásadní. Tvrdší typy nejsou pro spaní na boku příliš vhodné, neboť se tak dobře nepřizpůsobují lidským křivkám. Spaní na nich v pozici na boku zpravidla vede k bolestem zad, krku a ramen.

SPANÍ NA ZÁDECH

Vyšší tuhost a dostatečná opora jsou pro spánek na zádech naprosto zásadní. Měkčí typy matrací vytváří v této pozici nerovnoměrné rozložení váhy a neposkytují dostatečné množství zpětného tlaku. S tím je spojeno i to, že když není zádům poskytnuta dostatečná opora, páteř bude ve špatné pozici, což následně povede k problémům se zády. Těm, kteří spí na zádech, proto doporučujeme volit středně tuhé a tvrdší typy matrací.

SPANÍ NA BŘICHU

Pro osoby, které spí na břichu, je nejzásadnějším faktorem opora, opora a zase opora a tu poskytují tužší druhy matrací. V této pozici vytváří největší tlak trup. Z tohoto důvodu musí být podpora poskytována tělu rovnoměrně. Pokud by se matrace pod trupem příliš probořila na úkor končetin a hlavy, došlo by k nepřirozenému ohýbání páteře a z toho vyplývající problémy by na sebe nenechali dlouho čekat. Měkké druhy proto pro spánek na břichu nelze doporučit. Vhodné jsou přinejmenším středně tuhé, spíše však tužší typy.

Pozice ve spánku

Grafické znázornění vhodné tuhosti vzhledem k pozici ve spánku

ROZPOČET

Finanční možnosti většiny z nás mají samozřejmě jisté limity a zrovna na matracích je celkem zvykem šetřit, což není úplně dobrý nápad, byť chápeme, že se jednorázově může jednat o poměrně velký zásah do rodinného rozpočtu. Na druhou stranu na nich trávíme zhruba třetinu svého života a jejich špatná kvalita může z dlouhodobého hlediska velmi vážně a nenávratně poškodit naše zdraví. A nyní k těm lepším zprávám. Doba, kdy člověk prakticky bez jakýchkoliv recenzí kupoval předražený výrobek v kamenném obchodě je mnoho a mnoho let pryč. Na internetu si lze nalézt přehršel recenzí popisujících zkušenosti různých uživatelů a navíc lze online koupit matraci bez mnohdy nesmyslné přirážky kamenných obchodů. Další dobrou zprávou je, že se vysoká cena vždy nerovná vysoké kvalitě. Jinými slovy dobrý a kvalitní výrobek lze pořídit i za poměrně přijatelné peníze, pokud se pohybujeme v jistých cenových relacích a nehledáme to nejlevnější možné na trhu.

JAK VYBRAT MATRACI V RÁMCI ROZPOČTU VE TŘECH KROCÍCH

 1. Vyšší cena se ne vždy rovná vyšší kvalita – Pamatujte si, že stejně jako je tomu i u jiných výrobků, dražší výrobek není pokaždé lepší, než ten levnější.
 2. Vyhněte se tomu nejlevnějšímu – Cena sice není spolehlivým indikátorem celkové kvality, ale i to má své meze. Od vyloženě levných produktů neočekávejte ani kvalitní spánek ani dlouhou životnost.
 3. Minimální cenová hranice – Odpovědět na tuto otázku je extrémně těžké, neboť je třeba brát v potaz reálné finanční možnosti různých skupin spotřebitelů. Pojmeme to tedy tak nějak od podlahy. Pokud chcete skutečně velmi kvalitní matraci na spodní hranici prémiové třídy, která vydrží plnohodnotně plnit svoji funkci zhruba 10 let a peníze pro vás nejsou takzvaně problém, pak je 10 tisíc korun za standardní jednolůžko dobrým odrazový mostem. Pakliže chcete kvalitu za přijatelnou cenu, pak se budete pohybovat někde okolo 5 tisíc korun s tím, že reálně pod tři tisíce nepůjdete. Cokoliv levnějšího je již v nějakém ohledu kompromisem. To se může týkat například životnosti. Matrace sice může být relativně dobrá, ale nevydrží tak dlouho. Na druhou stranu se může jednat o vhodné řešení k občasnému spaní na chatě.

TĚLESNÁ HMOTNOST A ROZMĚRY

Vaše velikost a váha v kombinaci s tím, jestli tíhnete spíše k měkčímu, nebo tvrdšímu podkladu pro váš spánek, budou hrát neopomenutelnou roli v rámci vašeho rozhodování jak vybrat matraci. Obecně platí, že čím více vážíte, tím pro vás budou vhodnější a pohodlnější tvrdší typy. Je však nezbytné brát v potaz i faktor váha versus výška. Je zkrátka rozdíl když při váze 100 kg měříte 2 metry, nebo 1,5 metru. Zatímco v prvním případě bude přirozeným vyústěním celková velikost těla, v druhém případě se bude nejspíše jednat o nějaký typ nadváhy. Jinými slovy, v druhém případě bude průměrná velikost tlaku na stejnou jednotku plochy vyšší a tudíž bude vyžadován tvrdší druh.

Shrneme-li to tedy tak, aby to pochopil každý, pak platí následující. Čím více vážíte, tím tvrdší matraci budete potřebovat. Zároveň je třeba brát v potaz poměr váha/velikost. Čím větší je odchýlení vaší váhy směrem nahoru oproti vaší výšce, tím tvrdší matraci budete potřebovat.

SHRNUTÍ ČLÁNKU JAK VYBRAT MATRACI

Výběr nové matrace může být pro nejednoho člověka opravdu nesnadným úkolem, zvlášť když si chce zvolit dobře. I z tohoto důvodu jsme sepsali následující sumář všeho výše napsaného, aby si každý mohl v krátkosti udělat představu o tom, co všechno je třeba brát v potaz.

Jak vybrat matraciPĚT KLÍČOVÝCH BODŮ

 1. Je správný čas na výměnu? – Pakliže má za sebou vaše stávající matrace 8 let služby, je velmi pravděpodobné, že byste se měli začít rychle poohlížet po nové. Pokud však nespíte dobře, nebo máte nějaké problémy, které by mohly souviset se spánkem na nevhodné matraci, je jedno kolik toho má za sebou.
 2. Jaký typ zvolit? – Velmi zjednodušeně řečeno budeme volit mezi pěnovým a pružinovým typem. Pěnové mají obecně lepší schopnost přizpůsobit se profilu lidského těla. Pružinové naopak poskytují klasičtější pocit a lépe pruží. Valné většině lidí bude vyhovovat spíše nějaký typ pěnové matrace. Pokud však patříte mezi osoby s vyšší tělesnou hmotností a/nebo hledáte výborné chladící schopnosti, zkuste se poohlédnout spíše po pružinovém typu.
 3. Kolik si můžete dovolit utratit? – Je jasné, že člověk nemůže utratit více, než si může dovolit. Doporučujeme však na matraci příliš nešetřit. Kvalitní výrobek, který vydrží několik let, něco stojí. Nelze však ani náhodou tvrdit, že vyšší cena znamená vždy vyšší kvalitu. Nepočítejte však s tím, že pořídíte kvalitní kus pro každodenní použití za tisíc korun. Taková se bude v lepším případě hodit pro občasné přespávání na chatě.
 4. A co tuhost? – Většině lidí budou vyhovovat středně tuhé až tužší matrace, a to vzhledem k pozici v jaké spí, své hmotnosti a tělesnému typu. Obecně platí, že měkčí druhy svědčí těm, co spí na boku. Ty tvrdší naopak těm, co spí na zádech a břichu.
 5. Má váha vliv na výběr? – Ano! Vyšší hmotnost potřebuje větší oporu. Čím jste těžší, tím více podpory pro vaše tělo budete potřebovat. V tomto kontextu je nutné brát v potaz i rozložení hmotnosti. Zjednodušeně řečeno platí následující. Vysoká hmotnost vede k větší tendenci nežádoucího boření se do matrace. Tomu by měla odpovídat i tuhost. Vyšší tělesná hmotnost = vyšší tuhost.