Jak vyčistit matraci

Znalost toho jak vyčistit matraci vám pomůže dosáhnout spánku ve zdravém a hygienickém prostředí. Není to totiž jen o jejím občasném vysátí s pomocí vysavače. Když budete dodržovat následující postup, zbavíte se skvrn, prachu, nečistot, plísně a dalších alergenů a vy tak budete moci v klidu v noci spát.

Do matrace se může dostat nejen prach a nečistoty, ale také pyl, plíseň, různé oleje a chemikálie, pot, krev, moč a další tělní tekutiny, a to vše navzdory tomu, že se před uložením do postele pokaždé osprchujete, nebo okoupete. Velkým přínosem v boji proti všemu zde zmíněnému je samozřejmě chránič matrace, který vám doporučujeme si pořídit, pakliže ho nemáte, ale ani ten není zcela stoprocentní a matraci je nutné alespoň občas vyčistit. Postupujte v těchto pěti krocích a máte vystaráno.

Jak vyčistit matraci

Jak vyčistit matraci v pěti jednoduchých krocích

Před tím, než se pustíte do samotného čištění, zcela ji odstrojte od všeho co na ní je. Z polštářů a dek stáhněte povlečení a taktéž sundejte prostěradlo a případně i matracový chránič. To vše je nutné vyprat. Podívejte se na štítek každého výrobku a vyperte ho na nejvyšší výrobcem povolenou teplotu (nechceme si je přece zničit). Pokud mají výrobky rozdílnou maximální povolenou teplotu praní, vyperte je ideálně odděleně. No, a zatímco bude pračka dělat svou práci, my se můžeme vrhnout na čištění.

Krok 1. Vysajte ji

Vytáhněte vysavač a na hubici nasaďte nástavec pro vysávání tkanin (zpravidla jsou na něm štětiny jako na kartáči). Vysávat začněte na jednom konci a poctivě postupujte až k druhému. Speciální pozornost věnujte různým záhybům a švům. Poté se stejnou pečlivostí vysajte i boční strany. V této chvíli nebudeme matraci otáčet. K tomu se dostaneme později.

Krok 2. Osvěžte ji

To, že my sami svoje pižmo necítíme, ještě nutně neznamená, že neexistuje. Navíc, když něco nezavání teď, klidně to může zavánět později, a to už pak taky může být klidně pozdě. Zkrátka a jednoduše, v posteli se chtě nechtě potíme a minimálně jistá část tohoto potu skončí i v matraci. Aby se v ní časem nenastřádalo jeho větší množství a ona tak nedostala onen štiplavý pižmový odér, pomůžeme si obyčejnou jedlou sodou a čistým kartáčem. Matraci jedlou sodou (šetřit s ní nemusíte) posypte a následně ji kartáčem jakoby vydrhněte, aby se soda dostala i lehce pod povrch. Následně ji nechte působit alespoň půl hodiny. Pokud ji však můžete nechat působit přes celý den, je to rozhodně lepší. A co dál?

Krok 3. Vysajte ji znovu

Jedlá soda působí jako lapač vlhkosti a natáhne do sebe i různé mazy. Druhým vysáváním tak odstraníme sodu společně se vším, co do sebe natáhla včetně nositelů nežádoucích pachů.

Krok 4. Zbavte se skvrn

V případě matrací se nejčastěji setkáváme se třemi typy skvrn, a to od krve, moči a jiných tělních tekutin (např. zvratky). Nejlepší pochopitelně je, vyčistit ji okamžitě, ale někdy to kvůli okolnostem není možné, nebo se nám to nepovede dostatečně dobře. Pojďme se tedy podívat na to, jak vyčistit matraci od těchto tří typů skvrn.

Upozornění: Dříve než začnete cokoliv aplikovat, přečtěte si pokyny výrobce ohledně čištění. Použití některých látek by mohlo některé typy matrací nenávratně poškodit.

Na čištění matrací doporučujeme tyto prostředkyJak vyčistit matraci od krve

Smíchejte čtvrt hrnku 3% peroxidu vodíku s jednou lžící saponátu na nádobí a jednou lžící soli. Tuto pastu jemně naneste na skvrnu a nechte zaschnout. Následně ji seškrábněte. Vezměte si bílý hadr (skutečně musí být zcela bezbarvý, jinak si obarvíte matraci), namočte ho do peroxidu vodíku a lehce ho za občasného pootočení přikládejte na znečištěné místo, dokud skvrna zcela nezmizí.

Jak vyčistit matraci od moči

Skvrny od moči se čistí velmi těžce, zvláště pak když už jsou zaschlé. Není však zcela nemožné se jich zbavit.

  1. Smíchejte 3 lžíce jedlé sody, 240 ml peroxidu vodíku (3%) a dvě kapky saponátu na nádobí. Tuto směs naneste na skvrnu a nechte uschnout (žádné drhnutí!).
  2. V případě, že skvrna nezmizela, tak smíchejte 3 lžíce sypkého pracího prášku (nesmí obsahovat bělidlo) a 1 lžíci vody a vymíchejte z nich pěnu. Naneste ji a nechte působit 30 minut. Zaschlé zbytky odškrábněte pomocí lžíce. Nakonec přikládejte na místo bílý bezbarvý namočený v peroxidu vodíku.
  3. Zcela na závěr pak místo opět vysajte.

Jak vyčistit matraci od jiných skvrn (zvratky a podobně)

Pokud máte možnost vytáhnout matraci někam ven, učiňte tak. Když ne, tak otevřete okna a děti a domácí zvířata zavřete do nějakého pokoje. Pak si vezměte bílý hadr, namočte ho čistého nezředěného amoniaku pro domácí užití a přikládejte ho na znečištěné místo (nedrhnout). To samé místo následně jemně přetřete čistým navlhčeným hadrem, posypte jedlou sodou a nechte zaschnout. Nakonec důkladně vysajte vysavačem.

Krok 5. Otáčíme

Otočte matraci a krok 1 až 4 zopakujte podle potřeby i na druhé straně.

Jak předcházet znečištění

Teď když víte jak vyčistit matraci, je vám jasné, že se jedná o poměrně časově náročnou záležitost. Všem proto radíme, aby si pořídili chránič, který znečištění buď zcela předejde, nebo alespoň zajistí, abyste nemuseli matraci čistit tak často. Záleží pochopitelně, o jaký druh znečištění se jedná a jaký typ chrániče budete mít. Na trhu je jich celá řada a bez problémů se dají sehnat i voděodolné.