Ochrana matrace, aneb základem je chránič matrace

Matrace není v zásadě zcela zanedbatelnou investicí a tudíž je namístě starat se o ni tak, aby nám vydržela pokud možno co nejdéle. Každý výrobek je pochopitelně vybaven nějakým druhem potahu, ale ani ten není v některých ohledech zcela stoprocentní a koneckonců i jej chceme určitým způsobem udržet v co nejlepším stavu. Samotné prostěradlo nám v tomto ohledu bohužel nijak nepomůže, a tak přichází na řadu takzvaný chránič matrace. Nejedná se o nic jiného než o další vrstvu, jejímž úkolem je chránit matraci a její potah před různými druhy znečištění. Chráničů existuje celá řada. Některé jsou spíše prostšího charakteru, jiné jsou hodně propracované a mimo jiné chrání i před politím při zachování maximální vzdušnosti. Jedná se zkrátka o výborný způsob jak ochránit matraci před nejrůznějšími typy suchých i tekutých nečistot a udržet ji tak hygienicky čistou.

Chránič matrace

Kde chránič matrace pořídit?

Chrániče matrace jsou k dostání v prakticky každé větší prodejně nábytku, která má ve své nabídce ložnicový sortiment. Jejich ceny se v závislosti na použitých materiálech, funkčnosti, řešení a v neposlední řadě i na velikosti pohybují od několika stokorun až po pár tisíc. Na následujících řádcích jsme pro vás sepsali několik internetových obchodů, kde lze chránič matrace zakoupit online. Naším favoritem jsou produkty značky Dormeo, která se na kompletní ložnicový sortiment specializuje již mnoho let. Kvalitní produkty však najdete i v nabídce ostatních prodejců. Záleží jen na vašich osobních preferencích.

V těchto internetových obchodech lze zakoupit chránič matrace online:

Prodejce Produkt Cena od (orientační)
Dormeo Dormeo Aloe Vera 500 Kč + Více informací
Fresh 700 Kč + Více informací
Total 800 Kč + Více informací
ASKO ASKO Různé 800 Kč + Více informací
DecoDoma DecoDoma Různé 300 Kč + Více informací
Jena Jena Různé 800 Kč + Více informací
OTTO OTTO Formesse 1000 Kč + Více informací
Tchibo Tchibo Tchibo 350 Kč + Více informací
Mall Mall Různé 300 Kč + Více informací
SCANquilt SCANquilt Různé 400 Kč + Více informací
Bonatex Bonatex Různé 200 Kč + Více informací

10 tipů jak udržet matraci dlouho v dobré kondici

Dobré zacházení a pravidelné čištění jsou nezbytným základem pro to, aby vám vaše matrace vydržela sloužit dlouhou dobu. Koneckonců koupili jste si ji, aby vám zaručovala pohodlný a klidný spánek po mnoho roků. Její průměrná životnost se standardně pohybuje mezi pěti a deseti lety, ale hravě bude dobře sloužit mnohem déle, což je však závislé na tom, jak se o ni budete starat. Pakliže se o ni budete starat pravidelně a dobře, zůstane dlouho čistá, hygienická, zdravotně nezávadná a pohodlná po dlouhou řadu let. Abyste věděli jak na to, sepsali jsme pro vás deset základních pravidel týkajících se správné péče o matraci. Tady jsou!

Ochrana matrace

1. Dopřejte ji správnou podporu

Nákup matrace může a nemusí být spojen s nákupem nové postele, respektive roštu. Ať tak či onak, vždy se přesvědčte, že pod vaší matrací leží vhodný typ roštu. Doporučení a specifikace v tomto ohledu naleznete vždy v uživatelské příručce, průvodním letáku nebo jiném dokumentu přiloženém k matraci a vysvětlujícím její používání. Nevhodný, či poškozený rošt může snadno a během poměrně krátké chvíle matraci poškodit, deformovat nebo zamezit jejímu správnému fungování. Vámi investované peníze přijdou v niveč a co víc, můžete si tak způsobit jisté méně, či více závažné zdravotní komplikace.

2. Používejte kvalitní chránič matrace

Jak jsme již psali výše, matracový chránič je naprosto nejdůležitějším a nejefektivnějším nástrojem ochrany matrace. Dobrý a kvalitní chránič matrace zabrání proniknutí tekutin všeho druhu a zamezí znečištěním nejrůznějšího typu (prach, zbytky kůže, pot, vlasy, chlupy a spol.), které mohou být živnou půdou pro roztoče, bakterie, plísně a podobně. Díky němu tak vaše matrace zůstane hygienicky čistá a prostá všech nežádoucích alergenů a patogenů.

3. Perte pravidelně povlečení a prostěradla

I když se to nemusí na první pohled jevit jako zřejmé, tak vždy když ulehnete do postele, zanecháte v ní velké množství potu, chlupů, vlasů a jiného tělního odpadu, který je živnou půdou pro množení nejrůznějších nežádoucích organismů, které mohou následně ve větší, či menší míře pronikat do matrace. Doporučujeme proto prát, respektive měnit prostěradla a povlečení jednou za týden až čtrnáct dní. Současně nezapomínejte pravidelně prát i chránič matrace, a to dle instrukcí výrobce uvedených v návodu pro použití.

4. Snažte se držet domácí mazlíčky mimo postel

S tímto bodem budou mít možná mnozí majitelé psů, koček a jiných zvířat problém a my je chápeme. Nejproblematičtější jsou v tomto ohledu především psi a speciálně pak ti dlouhosrstí s podsadou, kteří jsou schopni po jediné procházce donést do postele tolik nečistot jako jeden člověk za celý rok. Shrneme to tedy nějak realisticky. V ideálním případě nedovolujte svým zvířecím kamarádům, aby chodili lehávat do vaší postele. Pokud nejste schopni jim to zakázat, nebo tak nechcete činit, snažte se zajistit, aby lehávali v posteli pokud možno v co nejčistším stavu (situaci pochopitelně přizpůsobte i intenzitu a četnost praní lůžkovin).

5. Čas od času matraci otočte

V případě, že nevlastníte zónově nesouměrnou matraci, je na místě ji čas od času (zhruba co půl roku) otočit o 180° (záměna strany hlavy za stranu nohou). Mnoho výrobců tvrdí, že to není nezbytné a podobně, ale pravda je taková, že tím zajistíte rovnoměrnější opotřebovávání, což pochopitelně povede k delší životnosti.

6. Žádné skákání

Skákání na posteli je zábava, obzvlášť když jste malé dítě. Považte však, že běžná nosnost matrace jako celku je okolo 120 kilogramů (to platí pro rozložení hmotnosti ležícího člověka). Člověk nemusí být jaderný inženýr, aby pochopil jak devastující účinky na použité materiály a strukturu matrace a tudíž i její životnost bude mít skákání, při kterém dochází k přenášení hmotnosti na nepoměrně a mnohonásobně nižší plochu tvořenou pouze chodidly. Zkrátka a jednoduše na posteli se za žádných okolností neskáče.

7. Dávejte pozor při manipulaci a stěhování

Když s matrací nějakým výrazným způsobem manipulujete a přesouváte ji z místa na místo (kupříkladu během stěhování), pak ji umístěte do nějakého adekvátního typu uzavíratelného plastikového pytle. Ten zajistí, aby se neznečistila nebo nenavlhla. Tento pytel, či vak chcete-li, by měl být v ideálním případě i dostatečně odolný na to, aby zabránil potenciálnímu protržení a proříznutí. Nakonec nesmíme opomenout ani pozici v jaké se bude matrace nacházet. Nejlepší samozřejmě je nechat ji horizontálně ležet a nic jen trochu těžkého na ni nedávat. Pokud však musí matrace stát, postavte ji alespoň na její delší stranu. Vyhnete se tak jejímu možnému zkroucení a vzniku různých vyboulenin.

8. Nechte jí slunit a dýchat

Bez ohledu na to, jak často a poctivě větráte, není ani trochu na škodu jednou za měsíc až dva matraci vyndat z potahu a na několik hodin ji vytáhnout ven a nechat ji vydýchat na čerstvém vzduchu a slunci. To může být v našich klimatických podmínkách občas tak trochu problém, ale nějakým způsobem se to dá zvládnout. Podstatné je, aby svítilo slunce a vlhkost vzduchu byla nízká.

9. Dbejte pokynů výrobce

Naprosto každá matrace vyžaduje jisté pravidelné i nepravidelné čištění, aby zůstala dlouho hygienicky čistá a funkční. K tomuto účelu vám poslouží jak vysavač (s tím v zásadě žádný problém není), tak různé čisticí prostředky. Právě ony čističe mohou být trochu problematické, neboť ne na každou matraci je ten, či onen čisticí prostředek vhodný. Důkladně si proto prostudujte návod, respektive doporučení výrobce týkající se péče o matraci. Předejdete tak snížení funkčnosti, nebo dokonce poničení matrace.

10. Pozor na matracové škůdce

Čistotu a funkčnost matrace mohou jako mávnutím kouzelného proutku během relativně krátké chvíle zdecimovat nežádoucí příslušníci hmyzí říše. Dávejte si na ně proto velký pozor. V domácnosti se mohou vyskytovat již před vaším nastěhováním. Stejně tak se může stát, že si je dovezete domů z nějaké exotické destinace.